Su, içme suyunun içindeki besleyici maddelerden sadece bir tanesidir. Bir başka deyişle su sadece sudan ibaret değildir, kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller de içermektedir. Sertlik derecesi düşük yüzey sularından üretilen sularda az miktarda olan mineral yükü, sertlik derecesi yüksek doğal mineralli sularda oldukça fazladır. Suyun yumuşak veya sert olması içindeki mineral miktarı ve mineral yapısına bağlıdır. Sert sular daha fazla kalsiyum ve magnezyum içerirken, yumuşak sularda daha fazla miktarlarda sodyum bulunur. Sert ve yumuşak sular arasında anlamlı bir lezzet farkının bulunmadığı kabul edilir.

Sert sular ısıl işlemlerden geçirildiğinde kullanma kabında kalsiyum ve diğer minerallerin çökmesine yol açan doğal bazı süreçler meydana gelir. Bu kimyasal değişimler sonucu oluşan çöküntülerin doğal olduğunu, sağlığınıza olumsuz bir etki yapmadığını bilmelisiniz. İçme sularının ihtiva ettiği mineral miktarlarının besinsel değerlerini araştıran calışmalar sürmektedir. Magnezyumdan zengin suları tüketenlerde kalp damar hastalıklarının, kalsiyum ve magnezyumu fazla suları içenlerde hipertansiyonun, yüksek oranlarda kalsiyum ihtiva eden suları tüketenlerde kemik kırılganlığı artışı sorunu osteoporozun daha az rastlandığını gösteren bulgular var.
Su insan vücudunda ve yeryüzünde en fazla bulunan maddedir. Solunum için oksijen gerekliyse susuz da yaşamak mümkün değildir.